გაკვეთილის გეგმა
შეფასების სქემა
ელექტრონული პრეზენტაცია
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ტ ო რ ო ლ ა
|
|||||||||||||||
საგანი/პედაგოგი
|
ქართული/თეა დარჩია
|
|||||||||||||||
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი საფეხური IV
|
|||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
7 მოსწავლე/განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროების მოსწავლე არ არის
|
|||||||||||||||
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
ბუნების მშვენიერების, კერძოდ მგალობელი ფრინველების სიყვარული და დაცვა.
|
|||||||||||||||
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
·
ახალი
ინფორმაციის აღმოჩენა;
·
მსჯელობის
უნარის გამომუშავება;
·
არსებითი
სახელის ჯგუფების (სულიერი-უსულო, ვინ-რა) გამოცნობა, შესაბამისი კითხვის დასმა.
|
|||||||||||||||
წინარე ცოდნა
|
·
იციან გარეული და შინაური ფრინველები.
·
იციან მგალობელი ფრინველები.
|
|||||||||||||||
შეფასების საგანი და კრიტერიუმები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი შეფასებით, ინდივიდუალური
კომენტარებით.
წინასწარ შედგენილი მაქვს განმსაზღვრელი შეფასების
სქემაც.
|
|||||||||||||||
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
სასწავლო მასალა: სახელმძღვანელო, მოსწავლის რვეულები, მასწავლებლის
წიგნი. ენციკლოპედია
ტექნიკური რესურსი: ინტერნეტი, კომპიუტერი, ელექტრონული პრეზენტაცია.
|
|||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მისალმება, კლასის ორგანიზება _ 2 წთ.
გაკვეთილის A ფაზა _ გამოწვევა
აქტივობა 1 _ ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება _
2 წთ.
აქტივობა 2 _ გონებრივი იერიში _ 10 წთ.
ü
განწყობის შესაქმნელად
მოსწავლეებს ვყოფ წყვილებად და ვაძლევ თავისუფალ თემას: „მგალობელი ფრინველები“.
ü
ბავშვებმა ისაუბრეს და
თავიანთი დამოკიდებულება გამოხატეს „მგალობელი ფრინველების’’ მიმართ. შემდეგ დავსვი
მაპროვოცირებული შეკითხვა: რა ვიცით ტოროლას შესახებ?
ü
მოფიქრებისათვის
ვაძლევ 2 წუთს. მოსწავლეების პასუხებს ვაფიქსირებ დაფაზე „გონებრივი იერიშის“ მეთოდით.
გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის
კონსტრუირება
აქტივობა 3 _ ტექსტის წაკითხვა _ 10 წთ.
ü მოსწავლეებს ვურიგებ ტექსტს,
რომელსაც ახლავს სქემა ინდივიდუალურრი აღნიშნებისათვის.
ü ვუხსნი,
თუ როგორ უნდა გააკეთონ. დღეს გვექნება სამი
ნიშანი: „ + „ რაც ვიცოდით, „ – „ რაც არ ვიცოდი, „?“ რაც ვერ გავიგე. წაიკითხეთ ტექსტი, გააკეთეთ მონიშვნები და შეავსეთ
სქემა.
გაკვეთილის C ფაზა _რეფლექსია
აქტივობა 4 _ გონებრივი იერიშის რუკის შექმნა_ 10
წთ.
ü ამ
სქემის შევსების შემდეგ მოსწავლეებს ვაწყვილებ, ვურიგებ დიდი ფორმატის ფურცლებს, რომლებზეც ადგენენ გონებრივ
რუკას, სადაც ტოროლას ნიშან -თვისებას კატეგორიებად
ყოფენ.
აქტივობა 5 _ შეჯამება-წყვილების პრეზენტაცია_ 7 წთ.
ü ერთი წყვილის ორივე წევრი აკეთებს პრეზენტაციას. კლასი
აჯამებს გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას.
მოსწავლეთა შეფსასება _ 2 წთ.
საშინაო დავალების მიცემა_ 2 წთ.
|
შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
საუკეთესო
|
დაკვირვება,
აღწერა,
მსგავსება-განსხვავება
|
მოსწავლეს არ შეუძლია ამ უნარ-ჩვევის გამოვლენა.
|
ამ უნარ-ჩვევებს ავლენს ნაწილობრივ.
|
მოსწავლე ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში, მაგრამ შიგადაშიგ სჭირდება დახმარება.
|
მოსწავლე საუკეთესოდ ავლენს ამ უნარ-ჩვევებს.
|
წერითი დავალება
|
მოსწავლეს უჭირს წინადადების წერა.
|
მოსწავლე ნაწილობრივ იგებს დავალებას.
|
მოსწავლე წერს ნორმალურად, მაგრამ, ესაჭიროება დახმარება.
|
მოსწავლე წერს თავისუფლად. ავსებს მოცემულ ცხრილს. აკეთებს შედარებებს. გამოყოფს მათ საერთო და განმასხვავებელ ნიშნებს.
|
ელექტრონული პრეზენტაცია
Комментариев нет:
Отправить комментарий